Answer: 4v
Step-by-step explanation:
If 4 tokens are needed for each video game, then you multiply 4 by the number of video games v.
For example, 3 video games, each requiring 4 tokens, would require a total of 12 tokens. This can be also defined as:
v = 3
4*(3) = 12
MODELING REAL LIFE Bowling alley A charges $3.75 to rent shoes and $4 per game. Bowling alley B charges $2.50 to rent shoes and $4.50 per game. a. For what numbers of games is the total cost, including a pair of rental shoes, less at bowling alley A? at bowling alley B? Bowling alley A: ___ or more games. Bowling alley B: ___ or___ games .
b. Bowling alley A increases the cost per game by $0.50. How does this affect your answer in part (a)? Explain.
The numbers of games that makes the total cost, including a pair of rental shoes, less at bowling alley A is;
Bowling alley A: 5 or more games.
How to solve inequality word problems?Bowling alley A;
Their charges per game is $4 per game
Charges to rent shoes is $3.75
If number of games is x, then we have;
Total Cost = 3.75 + 4x
Bowling alley B;
Their charges per game is $4.50 per game
Charges to rent shoes is $2.50
If number of games is x, then we have;
Total Cost = 2.5 + 4.5x
Now, for the total cost, including a pair of rental shoes, less at bowling alley A, it means that;
2.5 + 4.5x > 3.75 + 4x
Rearrange to get like terms gives;
4.5x - 4x > 3.75 - 2.5
0.4x > 1.25
x > 1.25/0.4
x > 3.125
Thus, the numbers of games that makes the total cost, including a pair of rental shoes, less at bowling alley A is;
Bowling alley A: 5 or more games.
B) Bowling alley A increases the cost per game by $0.50. Thus, the inequality is now;
3.75 + 4.5x > 2.5 + 4.5x
This means that the total cost will now always be greater at Bowling alley A
Read more about inequality word problems at; https://brainly.com/question/25275758
#SPJ1
Name the intersection of line AB and line CB
Answer:
B
Step-by-step explanation:
I am not sure what kind of help you need here. the answer is kind of obvious, already revealed by the names of the lines (AB and CB). they meet or intersect at their joined point B.
StartFraction (9.6 times 10 Superscript negative 8 Baseline) Over (3.2 times 10 Superscript 4 Baseline) EndFraction
The correct options applied for the question are-
B.The solution's exponent is -12.
C.The solution's coefficient ≥ 1 but < than 10.
D 3.0×10⁻¹² is the quotient.
What is described as the exponent?A symbol compiled above and on the right of a mathematical equation to represent the operation of increasing to a power.In scientific notation, we are calculating the quotient of the expression below.As, per the given question,
The equation stated can be written as;
= (9.6×10⁻⁸)/(3.2×10⁴)
Use the power rule of exponents;
= (9.6×10⁻⁸×10⁻⁴)/(3.2)
Add both the power of base 10 with sign as the same base is there.
= ((9.6×10⁻⁸⁻⁴)/(3.2)
= (9.6×10⁻¹²)/(3.2)
Divide the numerator by 3.2
= 3.0×10⁻¹²
The following conclusions are possible:
B.The solution's power of ten is -12, which is the difference of the original exponential function.
C.The coefficient is 3, which is greater than one but less than ten.
D. 3.0×10⁻¹² is the quotient.
To know more about the exponent, here
https://brainly.com/question/13669161
#SPJ9
The complete question is-
What conclusions can be drawn about finding the quotient in scientific notation? Check all that apply. Start Fraction (9.6 times 10 Superscript negative 8 Baseline) Over (3.2 times 10 Superscript 4 Baseline) End Fraction
A.The coefficient of the solution is 6.4, the difference of the original coefficients.
B.The exponent of the solution is –12, the difference of the original exponents.
C.The coefficient of the solution must be greater than or equal to one but less than 10.
D.The quotient is 3.0 × 10-12
E.The solution is a very large number.
Answer: ur mom
Step-by-step explanation:
Parcels contain 6 magazines and 4 books. How many parcels can be made from 290 magazines and books?
29 parcels can be made from 290 magazines and books
How many parcels can be made from 290 magazines and books?The given parameters are
1 parcel = 6 magazines and 4 books
This can be rewritten as:
1 parcel = 10 magazines and books
For 290 magazines and books, we have
x = 290 magazines and books
This means that
x = 290 magazines and books
1 parcel = 10 magazines and books
Cross multiply
x * 10 = 290 * 1
This gives
x = 29
Hence, 29 parcels can be made from 290 magazines and books
Read more about variation at:
https://brainly.com/question/27887972
#SPJ1
The Burger Joint expects to serve 250 hamburgers on Saturday evening. Each hamburger weighs 6
ounces before it is cooked. The chef orders ground beef in bulk by the pound from Outwest Meats,
ready to be formed into hamburger patties by the kitchen staff. How much ground beef will the chef
need to order to prepare for Saturday?
Answer:150 ounces
Step-by-step explanation:
PLEASE ANSWER THIS QUESTION QUICKLY!
Solve by factoring:
2(m-1)^2-11(m-1)+5=0
Give either of the two solutions.
Rules answering these questions:
Show your work!
Explain your answer!
Nonsense answer will be reported and delete your answer!
Do not spam answers!
Thanks!
9y-5+9y-1=
Please help us
Step-by-step explanation:
9y - 5 + 9y - 1 = 9y + 9y - 5 - 1
= (9 + 9)y - 6
= 18y - 6
A salesperson earns a commision of $480 for selling $3000 in merchandise. Find the commission rate. Write your answer as a percentage.
Answer:
16%
Step-by-step explanation:
Commission = Rate of commission * Total sales
So, Rate of commission = Commission/Total sales
x = Rate of commission
x = 480/3000
x = 0.16
x as percentage = 0.16 * 100
x as percentage = 16%
If 15 sports jerseys cost $345 and 25 jerseys cost $495, write a linear equation that gives the cost C (in dollars) for j jerseys.
The linear equation that gives the cost C (in dollars) for j jerseys is [tex]C = 23j_{1} + 19.80j_{2}[/tex].
How do we derive a linear equation?From the question, the linear equation that gives the cost C (in dollars) for j jerseys can be derived as follows:
[tex]C = 23j_{1} + 19.80j_{2} ............................. (1)[/tex]
Where:
C = total cost of the two jersey
Cost per unit of sports jerseys with $345 cost = $345 / 15 = $23
Cost per unit of jerseys with $495 cost = $495 / $19.80
[tex]j_{1}[/tex] = units of sports jerseys with $345 cost
[tex]j_{2}[/tex] = units of jerseys with $495 cost
Learn more about linear equations here: https://brainly.com/question/11897796.
#SPJ1
Write 0.641 as a fraction in simplest form
Write the number as a fraction of 1 (one):
0.641 = 0.641/1Simultaneously multiply the numerator and denominator by 10 as many times as the digits after the comma (separation between the integer part and the fractional part of the number):
Since we have 3 numbers after the comma, multiply the numerator and denominator by 1000. So,
0.641/1 = (0.641 x 1,000)/(1 x 1,000) = 641/1,000.Note that multiplying by 10 is the same as moving the decimal point one place to the right.
Once this fraction is irreducible, that is, it is in reduced form, we can no longer simplify it. The answer is the previous fraction.
Skandar
I sent an attachment
What is an angle that is adjacent to BEC?
Answer:
angle BEAStep-by-step explanation:
What is an angle that is adjacent to BEC?
two angles that have the same vertex and a side in common
so
angle BEA
Question 2 of 10
Solve x + 4 = 6.
OA. x = -2 and x = 10
OB. x 2 and x = -10
OC. x = -2 and x = -10
OD. = 2 and x = -2
The solution for x in the equation is x = 2
What are linear equations?Linear equations are equations that have constant average rates of change. Note that the constant average rates of change can also be regarded as the slope or the gradient
How to determine the solution of the equation?The equation is given as
x + 4 = 6
Subtract 4 from both sides of the equation
So, we have
x + 4 - 4 = 6 - 4
Evaluate the like terms
So, we have
x = 2
Hence, the solution for x in the equation is x = 2
Read more about linear equations at
https://brainly.com/question/14323743
#SPJ1
Find the quotient of 32×10-22 over 8×10-22
Answer:
5 4/29
Step-by-step explanation:
Rewrite as 298/58 and do the math
Nora has a box of 1 hundred cubes she also has a bag of 70 cubes how many trains of 10 cubes can she make?
Answer:
17
Step-by-step explanation:
[tex]\begin{matrix}\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace1\emptyspace7\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ 10\overline{|\smallspace170}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace1\emptyspace0}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace7\emptyspace0\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace7\emptyspace0}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace0\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}[/tex]
About 2 in every 400 people have an extra rib. If there are 580 people in Antoine's middle school, predict how many people have an extra rib.
2.9% of the people in Antonie's middle school have an extra rib
How to calculate the number of people with an extra rib ?Ribs are curved bones that are located in the chest, they help to protect the delicate organs in that part of the body.
About 2 in every 400 people have an extra rib
There are 580 people in Antoine's middle school
The number of people with an extra rib cage can be calculated as follows
= 580 × 2/400
= 1160/400
= 2.9
Hence 2.9% people have an extra rib cage.
Read more here
https://brainly.com/question/193872?referrer=searchResults
#SPJ1
x/2+3=x+6 solve for x, thank you please!
Answer:
x= -6
Step-by-step explanation:
x/2+3=x+6
We have to isolate the variable.
x/2+3=x+6
-x -x
-x/2+3=6
-3 -3
-x/2=3
-0.5x=3 To get to the answer we need to get to x. To get to x from -0.5x we multiply each side by -2
x=-6
What is the quotient of negative 210 over negative 15?
The quotient of A = - 210 and B = - 15 is 14.
What is Euclid's Division Lemma ?The Euclid's Division Lemma says when a number 'a' is divided by a number 'b' gives the quotient to be 'q' and the remainder to be 'r' then the following relation -> a = bq + r exists, where 0 ≤ r < b.
Dividend [a] = Divisor [b] × Quotient [q] + Remainder [r]
Given two numbers A = - 210 and B = - 15
The resultant quotient when A is divided by B can be calculated using Euclid's division lemma. Initially, we will assume remainder [r] = 0.
If the quotient is in decimals, we will change the remainder according to it else if the quotient is a whole number, the remainder will remain 0.
Using Euclid's division lemma -
Dividend [a] = Divisor [b] × Quotient [q] + Remainder [r]
- 210 = - 15 x q + 0
- 210 = - 15 x q
q = - 210 / - 15 = 14
Since, the quotient is a whole number, the remainder will remain zero.
Therefore, the quotient of A = - 210 and B = - 15 is 14.
To solve more questions on Divisions, visit the link below-
https://brainly.com/question/18052636
#SPJ1
What is the volume of a right rectangular prism that is packed with 300 1/5-foot cubes?
The volume of the right rectangular prism = 2.4 ft³
How to Find the Volume of a Cube?A cube is a three dimensional shape that has equal edges and sides. The volume of a cube is calculated as:
Volume = a³, where a is the side length of the cube.
Given:
Side length of one cube (a) = 1/5 ft
Volume of one cube = (1/5)³ = 1/125 ft³
The right rectangular prism has 300 of these cube. Therefore:
Volume of the right rectangular prism = 300 × 1/125
Volume of the right rectangular prism = 300/125
Volume of the right rectangular prism = 2.4 ft³
Learn more about the volume of cube on:
https://brainly.com/question/1972490
#SPJ1
Andres Michael bought a new boat. He took out a loan for $24,440 at 3.75% interest for 4 years. He made a $4,410 partial payment at 4 months and another partial payment of $2,590 at 8 months. How much is due at maturity?
The amount due at maturity on Andres Michael's loan of interest rate of 3.75% is $20,431.75
What is effective monthly loan interest rate?
The loan effective monthly interest rate can be determined as the annual interest rate of 3.75% divided by 12 since there are 12 months in a year
effective monthly interest rate=3.75%/12
effective monthly interest rate=0.003125
loan balance after 4 months=$24,440*(1+0.003125)^4- $4,410
loan balance after 4 months=$20,336.94
loan balance after 12 months=$20,336.94*(1+0.003125)^8-$2,590
loan balance after 12 months=$18,260.96
balance at the 4 year(after another 36 months)=$18,260.96*(1+0.003125)^36
balance at the 4 year(after another 36 months)=$20,431.75
Find out more about loan maturity on:https://brainly.com/question/13529391
#SPJ1
Please I need help asp!!!
Answer:
See the picture below.
Step-by-step explanation:
Please help me redo this vin diagram. I will give a Brainly and extra pouts.
Answer:
so the answer goes as stated in the picture my advice is to always work from the middle then subtract outwards
Step-by-step explanation:
could I have some help on my patterns assignment
Answer:
1. 13, 18, 23, 28, 33, 38, 43, 48, 53
Conjecture: Each term is 5 more than the previous term.
2. 512, 256, 128, 64, 32, 16, 8, 4, 2
Conjecture: Each term is half of the previous term.
3. 1, 8, 27, 64, 125, 216, 343, 512, 729
Conjecture: Each term is a cube. To find the nth term, cube n.
4. 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31
Conjecture: Each term is the next consecutive prime number.
5. Correct as is
6. 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89
Conjecture: Each term is the sum of the 2 previous numbers.
Step-by-step explanation:
1.
Given: 13, 18, 23, 28
We add 5 to each number
13 + 5 = 18
18 + 5 = 23
23 + 5 = 28
28 + 5 = 33
33 + 5 = 38
38 + 5 = 43
43 + 5 = 48
48 + 5 = 53
2.
Given : 512, 256, 128, 64
Divide each number by 2
512 ÷ 2 =256
256 ÷ 2 = 128
128 ÷ 2 = 64
64 ÷ 2 = 32
32 ÷ 2 = 16
16 ÷ 2 = 8
8 ÷ 2 = 4
4 ÷ 2 = 2
3.
Given: 1, 8, 27, 64
We have to cube n:
n³ = consecutive number cubed
1³ = 1 or 1 × 1 × 1
2³ = 8 or 2 × 2 × 2
3³ = 27 or 3 × 3 × 3
4³ = 64 or 4 × 4 × 4
5³ = 125 or 5 × 5 × 5
6³ = 216 or 6 × 6 × 6
7³ = 343 or 7 × 7 × 7
8³ = 512 or 8 × 8 × 8
9³ = 729 or 9 × 9 × 9
4.
Consecutive prime number: Consecutive prime numbers are those that have no gaps or prime numbers between them.
Look at the picture in the link:
6.
Given: 1, 1, 2, 3, 5, 8
We must add the two previous numbers to get the next term:
1 + 1 = 2
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
5 + 8 = 13
8 + 13 = 21
13 + 21 = 34
21 = 34 = 55
34 + 55 = 89
Approximate 13 plus cube root of 9 to the nearest tenth.
14.5
15.1
16.0
17.3
Answer:
15.1
Step-by-step explanation:
Solve for X
A- 68
B- 2
C- 17
D- 34
Answer:
The value of x = 17
Step-by-step explanation:
=> 4x + 2 = 70°
=> 4x = 70 - 2
=> 4x = 68
=> x = 68/4
=> x = 17
beth bought 16 gallons of gas for $46.72. What was the unit price of the gas
Answer:
$2.92 per gallon of gas
Step-by-step explanation:
divide $46.72 and 16
$46.72 ÷ 16 gallons of gas = $2.92
$2.92 per gallon of gas
a cuckoo clock has birds that pop out of their nests every 6 minutes and dancers that pop out every 15 minutes. the birds and dancers have just popped out at the same time. when will this happen again in the next 60 minutes?
We get that the birds and the dancers will clock out again in 30 minutes.
We are given that:
a cuckoo clock has birds that pop out of their nests every 6 minutes.
And the dancers that pop out every 15 minutes.
Now, they have popped out the same time. For this to happen again, we will find the LCM of 6 and 15.
6 = 2 × 3
15 = 3 × 5
LCM = 2 × 3 × 5
LCM = 3 × 10
LCM = 30
So, they will pop out again after 30 minutes.
Therefore, we get that the birds and the dancers will clock out again in 30 minutes.
Learn more about LCM here:
https://brainly.com/question/10749076
#SPJ9
How many groups of 1/8 are in 3?
Answer:
there are 24 1/8 in 3
Step-by-step explanation:
8x3=24
E 2
2 + 1 + 7
I GOT BORED AGAIN HELP ME
Answer:
10.
Step-by-step explanation:
Add them together.
Answer:
2 + 1 + 7 = 10
Step-by-step explanation:
This is actually easy.
What is the solution to 3i - 6 = 7i + 1
Answer: i=-1.75
Step-by-step explanation:
3i - 6 = 7i + 1
3i-3i-6=7i-3i+1
-6=4i+1
-6-1=4i+1-1
4i=-7
i=-7/4
i=-1.75